Potkoljena proteza se obično sastoji od po mjeri napravljenog ležišta, stupnog dijela te na kraju stopala. Stupni dio može biti napravljen u punom obujmu od materijala kao što su drvo i plastika ili od skeleta napravljenog od titana koji se onda presvlači spužvom ili drugim materijalima radi kozmetičkih razloga.
Proces uzimanja mjere i izrada ležišta
Odmah po okončanju operativnog zahvata i zaraštanju rane na bataljku se pristupa pri izradi odgovarajuće proteze. Taj proces počinje najkasnije mjesec dana od amputacije mladih i zdravih ljudi, a kod raznih oboljenja taj proces se može razvuči i do pola godine. Najveći razlog brzine u opskrbi je najviše zbog brzog propadanja mišićne mase što kasnije otežava rehabilitaciju.
Privremena potkoljena proteza
Korištenje privremene potkoljene proteze ima mnoge prednosti, jer između ostalog omogućava smanjenje obujam bataljka, čije je tkivo oteklo usljed traume i operacije/amputacije. Privremena potkoljena proteza pomaže u konačnom definiranju izgleda bataljka, što je proces koji može potrajati i do šest mjeseci, a ponekad i duže. Dok pacijent koristi to pomagalo opskrbljuje se i s protetičkom silikonskom gel čarapom koja se koristi kao tampon između ležišta proteze i bataljka, kako bi se zaštitili osjetljivi dijelovi kože. Svaki dan, obujam bataljka se smanjuje kako oticanje opada. U tom procesu pacijent dodaje čarape kao dodatne slojeve da se održi kontakt bataljka s ležištem. Ako u tom procesu dođe do pretjeranog smanjenja obujma bataljka, pristupa se izradi još jednog privremenog ležišta, ali to su vrlo rijetki slučajevi u praksi.
Stupni dio privremene potkoljene proteze obično je izrađen kao skeletni i nema kozmetički pokrov, jer tako omogućava lakši pristup protetičarima da naprave nužne korekcije, većinom statičke prirode. Pacijenti koji se opskrbe privremenom potkoljenom protezom usporedo započinju fizikalnu terapiju te prolaze školu hodanja u Centru za rehabilitaciju. Kroz to vrijeme je bitno otkloniti sve smetnje na bataljku uzrokovane neadekvatnom statikom ili žuljanjima u ležištu. Kada se obujam bataljka stabilizira i pacijent razvije stabilnu razinu aktivnosti, to je obično vrijeme da se krene u izradu definitivne potkoljene proteze.
Definitivna potkoljena proteza
Definitivna potkoljena proteza se izrađuje u izgledu i opremi određenoj od strane doktora specijalista optopedije prilagođenoj aktivnosti pacijenta. Što mlađi i aktivniji pacijent to je i proteza aktivnija. U to spadaju razni silikonski ulošci za ležišta, skeletni dodaci za stupni dio te različite vrste stopala. Kada se pacijentu odredi stupanj opskrbe i završi se proteza, pacijenta se otpušta kući osposobljenog za sve njegove potrebe koje je naveo da ih obavlja u svakodnevnom životu. Svake godine pacijenti imaju pravo na izmjenu ležišta i pripadajućih dijelova, a svake tri godine imaju pravo na kompletnu novu potkoljenu protezu na teret Hrvatskog fonda za zdravstveno osiguranje, ovisno o godinama života i aktivnosti.